Hufiec Kraków-Krowodrza

Hufiec Kraków-Krowodrza Hufiec Kraków-Krowodrza

Aktualności

230 rocznica pierwszego startu balonu na ogrzane powietrze w Krakowie

230 rocznica pierwszego startu balonu w Krakowie

1 kwietnia 2014 roku minie 230 rocznica pierwszego startu balonu na ogrzane powietrze w Krakowie. Historyczny eksperyment został przeprowadzony w krakowskim Ogrodzie Botanicznym przez czterech profesorów Uniwersytetu zwanego wtedy Szkołą Główną Koronną - Jana Śniadeckiego, Jana Jaśkiewicza, Jana Szastera i Franciszka Scheidt'a. Publiczna próba była zwieńczeniem cyklu eksperymentów rozpoczętych w styczniu 1784 roku.
Balon, który wzniósł się w niebo 1 kwietnia miał ok 30 m obwodu i 9 m wysokości. Pierwszy lot trwał ok. 20 minut, a balon wzniósł się na wysokość około 4 km.
Dla przypomnienia tego wydarzenia 1 kwietnia 2014 roku o godzinie 10.00 19 Krakowska Lotnicza Drużyna Harcerska im. Żwirki i Wigury przy współpracy Ogrodu Botanicznego UJ i Muzeum UJ pragnie powtórzyć eksperyment w tym samym miejscu czyli w Ogrodzie Botanicznym. Wykorzystane zostaną repliki w skali 1:5 oryginalnego balonu. W Ogrodzie będzie można także zobaczyć współczesne balony na ogrzane powietrze.
Organizatorzy zapraszają do udziału w tym wydarzeniu również uczniów szkół krakowskich. Oferta ta szczególnie adresowana jest do klas VI szkoły Podstawowej.
Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu 12 663 13 18.